Naziv projekta: Istraživačko-edukativna ekspedicija „Stara planina 2009“
Organizator: Naučno istraživačko društvo studenata biologije „Josif Pančić“
Koordinatori: Marko Janković 0645267033, Marko Šćiban 0638800716
Mesto održavanja: Stara planina; Opština Pirot; sela Temska, Topli Do, Rsovci, Dojkinci
Smeštaj: Temska – 80 + šatori
Topli Do – 30 + šatori
Dojkinci – 30 (planinarski dom) + šatori
Rsovci – 10 + šatori
Cilj:
Primarni cilj ovog projekta je proučavanje živog sveta, etnoloških vrednosti područja, fizionomije naselja i arheoloških vrednosti Stare planine, kao i ocena potencijala za razvoj održivih vidova turizma. Pored pomenutih aktivnosti, istraživači i aktivisti će istovremeno promovisati prirodne i kulturološke vrednosti koje poseduje Stara planina, vrednosti koje treba da budu i osnova njenog razvoja. Takođe, jedan deo aktivista će raditi na uklanjanju invazivnog kiselog drveta u klisuri reke Temštice, i to u sklopu međunarodnog volonterskog kampa.
Realizacija:
Istraživačko-edukativna ekspedicija „Stara planina 2009“ će biti održana u periodu 1.-20. jul 2009. godine na Staroj planini. Prethodne godine, od 5. do 21. jula 2008. ucpešno je realizovana naučno-istraživačka ekspedicija „Stara planina 2008“, na kojoj je učestvovalo 87 studenata biologije, ekologije, turizma i geografije sa svih univerziteta u Srbiji. Tokom 2009. planira se znatno detaljnije i sveobuhvatnije istraživanje prirodnih vrednosti Stare planine, kao i edukacija i prezentacija rezultata lokalnoj zajednici. Budući da je tokom 2008. godine izvršeno upoznavanje sa istraživanim područjem, ostvaren kontakt sa lokalnim stanovništvom, očekuje se da će stepen realizacije programa biti veoma visok.
Opis programa:
Ekspedicija bi trebala da okupi ljude različitih struka i interesovanja da bi se prikupilo što više podataka o prirodnim i kulturnim vrednostima istraživanog područja. Centralni kamp će biti smešten u selu Temska, gde će pored istraživača biti smešteni i međunarodni volonteri. Pored Temske, planira se organizovanje i minimum 4 bazna logora na lokalitetima pogodnim za predviđene delatnosti, i to u selima Topli Do, Rsovci i Dojkinci (Arbinje). U svim baznim logorima, izuzev Dojkinaca, smeštaj je besplatan. Ukoliko se ne sredi smeštaj u školi, u Dojkincima će se najverovatnije plaćati planinarski dom od 200 dinara po danu ili će se kampovati u Arbinju. Zajedno sa volonterima, očekuje se da će u ekspediciji učestvovati oko 100-150 istraživača. U zavisnosti od interesovanja, postoji mogućnost organizovanja još nekoliko baznih logora na planini, ali je takve želje neophodno prijaviti koordinatorima barem 10 dana pre početka kampa. Na ekspediciji će učestvovati članovi NIDSB „Josif Pančić“ (Novi Sad), EID „Mladen Karaman“ (Kragujevac), BD „Sava Petrović“ (Niš), DMIIZG „Branislav Bukurov“ (Novi Sad), BID „Josif Pančić“ (Beograd) i Volonterskog centra Vojvodine, a svaka organizacija će imati svog koordinatora. Takođe, biće i učesnika koji nisu pripadnici ni jedne organizacije ili učestvuju sa svega nekoliko članova.
Ekspedicija počinje 01. jula 2009., kada se planira okupljanje svih učesnika u selu Temska. Tom prilikom će se izvršiti planiranje aktivnosti narednih dana, raspodela učesnika po baznim logorima, planiranje grupnih izleta, a sve to prema potrebama koje imaju učesnici prilikom istraživanja. Od bioloških sekcija, planira se prisustvo ornitološke, botaničke, entomološke, hidrobiološke, herpetološke, ihtiološke, mamološke i zaštitarske. Pored biologa, planira se učešće turizmologa i geografa koji je koordinisati pisanje monografije o selu Temska sa okolinom, a postoje mogućnosti da se priključe i timovi arheologa i palaeontologa. Takođe, u sklopu ekspedicije će biti realizovan i međunarodni volonterski kamp na kom će volonteri raditi na uklanjanju invazivnog kiselog drveta (Ailanthus altissima), kao i na drugim društvenim aktivnostima.
Pored istraživačkih, planiraju se i edukativne aktivnosti usmerene sa jedne strane na prezentaciju prirodnih vrednosti parka prirode „Stara planina“ lokalnom stanovništvu, a sa druge edukacija učesnika samog kampa o metodama naučnog rada na terenu. Akcija je prošle godine izvedena uz podršku Zavoda za zaštitu prirode Srbije i Univerziteta u Novom Sadu, Kragujevcu i Beogradu. Ove godine će se kamp realizovati uz podršku Univerziteta u Kragujevcu i Novom Sadu uz prisustvo nekoliko profesora i asistenata, a očekuje se i materijalna podrška Opštine Pirot, kao i drugih donatora.
Marko Janković i Marko Šćiban
No comments:
Post a Comment