16. ZIMSKI USPON NA TREM (1.810m)
SUVA PLANINA
25. februar 2012. god. (subota)
Republička akcija: Organizator PK „Železničar“, Niš
(Pod pokroviteljstvom PSS-a)
Plan akcije:
Subota (25. februar)
05.00 h – Polazak iz Požarevca sa autobuske stanice Veolie transport (preko puta);
Uz put samo kratka pauza. Doći 10-tak minuta ranije.
08.30 h - Dolazak u selo Donji Dušnik na otvaranje akcije (24 km od Niša). Prijava
učesnika organizatoru akcije. Akcija se izvodi južnom stranom. Staza je
naporna, potrebna je dobra kondicija.
13.00 - 13.30 h – Uspon na vrh Trem (1.810 m). Pauza oko pola sata (u zavisnosti od vremena)
16.00 – 17.00 h - Silazak sa vrha i dolazak u OŠ „Vitko i Sveta“ u Donjem Dušniku nabesplatan ručak i čaj (uz obavezan bon). Poneti lični pribor za jelo!!!
Svečano zatvaranje akcije biće održano u večernjim satima u prostorijama Doma Kulture u D. Dušniku. Tom prilikom organizator će uručiti svim učesnicima Učesničku knjižicu, Nalepnicu uspona, Kalendar za 2012., a klubovima čiji su učesnici bili na usponu - Zahvalnicu.
Oko 19.00 h Polazak za Požarevac. Dolazak oko ponoći.
GRUPA KOJA BI IŠLA U PETAK (24. II)
Ukoliko bude zainteresovanih (kritični broj od 6-7 planinara), jedna grupa bi kombijem otisla u petak (od 17.00 h) ka Donjem Dušniku. Smeštaj u privatnim kućama (500 din.) ili u Osnovnoj školi u Dušniku sa sopstvenim vrećama i podmetačima (150 din.). Dalje po planu za subotu.
Napomena:
Uspon na Trem u zimskim uslovima spada u napornu turu. Dužina planirane pešačke ture iznosi 22 km. Visinska razlika u usponu i spustu je 1.360 m. Potrebno vreme za savladavanje te trase je 8 sati.
SUVA PLANINA
Najveća, najznačajnija, najlepša, bez sumnje, najpoznatija planina u jugoistočnom delu Srbije je Suva planina. Suva planina je kompaktna celina koja leži pravcem severozapad-jugoistok. Ističu se njena tri vrha - Mosor (984 m), Sokolov kamen sa vrhom Halov kamen (1523 m) i Golemi kamen sa najvišom tačkom Trem 1810 m.
Naziv Suva planina potpuno odgovara prilikama. Vrlo je tesko naci vode na njoj. Vode ima samo na Rakosu, u ledenici na Tremu i nekim podzemnim hodnicima kao i na kladencu na Smrdanu. Medjutim svuda po obodu ove krecnjacke planine nalaze se izvori i vrlo jaka vrela. Sa severoistocne strane granicu Suve planine cine Belopalanacka i Koritnjicka kotlina. Sa severne strane granicu cine strmi krecnjacki zidovi, koji se skoro vertikalno dizu i grade najvece njene visove. Ispod njih se prostire siroka Kunovicka povrs. Juzna granica svedena je u jedan klin, koji se zavrsava istocno od sela Ljuberadja. Zapadnu stranu Suve planine uokvirava Zaplanje, dok severozapadnu strani ogradjuje Kutinska reka sve do njenog utoka u reku Nisavu. Sa severne strane Suva planina je neposredno vezana za Kunovicku povrs i zaravan Ploca, a severnu granicu cini reka Nisava. Severoistocna granica ide od doline Nisave, na jugoistok preko krecnjackih brda Velikog Kurila, Popovog vrha, Sljivovackog vrha i Golasa, odatle prelazi u razvodje reke Luznice. Reka Luznica cini jugoistocnu i juznu granicu.
Slicno dinarskim planinama i Suva planina se pruza, sa severozapada na jugoistok. Na severozapadu ona pocinje jednim uzim grebenom blizu Niske Banje, pa se odatle proteze na jugoistok i u tom se pravcu sve vise siri. U visini linije Leskovac - Bela Palanka, ona jednim svojim krakom skrece ka severu, obrazujuci u tom delu jedan polukrug koji gradi oblik Crvene reke, pritoke Nisave. U tom se delu ove planine nalazi i prostrana krecnjacka povrs Valozja, na kojoj se, prema Cvijicu, nalazi najtipicniji krasni oblici u celoj Istocnoj Srbiji. Sirina Suve planine u tom delu iznosi oko 12 km, dok njena ukupna duzina u pravcu pruzanja od severozapada ka jugoistoku iznosi oko 35 km.
Suva planina je najproucenija planina u Srbiji. Kako smo vec naveli, ispoljeni naucni interes za Suvu planinu, zbog njenih izuzetnih karakteristika ucinio je ovu planinu vrlo poznatom u naucnim krugovima. Njene prirodne karakteristike i njena izuzetna lepota postali su, preko naucnih istrazivaca, i sire poznati. Na Suvoj planini orijentisan je preko leta fond od oko 1500 grla ovaca, oko 600 grla goveda, od oko 50-ak konja (domacih). Poseban kuriozitet Suve planine su bili divlji konji, njih oko 38 komada, koji su nestali. Sada se na Suvoj planini mogu videti 5-6 takvih konja. Jedna od jacih grana privrede Suve planine je krecarstvo, a najjaca je eksploatacija suma, kojom najvecim delom gazduje Sumska uprava Nis. Jedna od privrednih grana koja je u usponu je i turizam. Tokom cele godine Suvu planinu posete na hiljade planinara
No comments:
Post a Comment